Kognitivní zkreslení a chyby v práci s informacemi a strategie jejich předcházení, oblast vzdělávání

Poskytovatel Technologická agentura ČR
Program SIGMA
Kód projektu TQ01000052
Účastníci Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy (koordinátor), Vysoká škola ekonomická v Praze

Cílem projektu je implementovat organizační zlepšení a procesy učení, které omezí podléhání neověřeným, zavádějícím či nepravdivým informacím a postupům u zaměstnanců Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR (dále aplikační garant, “AG”) a zároveň u nich podpoří získávání schopností vyhnout se léčkám omezené pozornosti a kognice. Projekt (i) otestuje a implementuje dynamický e-learningový portál zařazený do informačních systémů AG a (ii) otestuje a zavede tzv. kognitivní nápravy do jeho organizačních procesů. Tyto intervence jsou důležité jednak vzhledem k profesionálně šířeným dezinformacím, k vlivovému působení státních úředníků, ale i kvůli neoptimální úrovni obecné informační gramotnosti.

Více informací o tomto projektu naleznete na IS VaVaI.

Hlavní řešitelka
doc. PhDr. Denisa Hejlová, Ph.D.
hejlova@fsv.cuni.cz