Využití unikátních mikrodat pro studium účinků veřejné podpory pro firemní VaV

Poskytovatel Grantová agentura České republiky
Program Standardní projekty
Kód projektu 24-11566S
Účastníci Fakulta sociálních věd Univerzita Karlova

Vlády dotují z veřejných peněz podnikový výzkum a vývoj (VaV), protože vlivem externalit a informačních asymetrií, které jsou nedílnou součástí inovačního procesu, je rozsah soukromého financování těchto aktivit nižší, než je žádoucí z celospolečenského hlediska. Nicméně, aby tyto dotace měly blahodárné účinky, musí se jim dařit stimulovat dodatečné výdaje na VaV v podpořených firmách a musí generovat pozitivní externality skrze efekt přelévání znalostí. Záměrem tohoto projektu je zaplnit mezery v empirickém výzkumu na tato témata s pomocí pokročilých ekonometrických metod a unikátních mikrodat. Konkrétně tento projekt přinese nové poznatky ohledně toho, jestli dotace vedou k dodatečným VaV aktivitám ve firmách na základě metody regresní diskontinuity, zaplní existující mezeru v odhadech účinků daňových odpočtů na VaV mezi agregovanými studiemi na národní úrovni a studiemi na firemních datech z jednotlivých zemí and probádá dosud neprozkoumaný mechanismus přelévání znalostí skrze dodavatelsko-odběratelské vazby přímo mezi firmami.

Více informací o projektu naleznete na IS VaVaI.

Hlavní řešitel
Matěj Bajgar, D.Phil.