Pražské centrum pro výzkum míru

Poskytovatel Univerzita Karlova
Program UNCE
Kód projektu UNCE/HUM/028
Účastníci Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy (koordinátor), Právnická fakulta Univerzity Karlovy

Předložený mezifakultní projekt navrhuje založení nového interdisciplinárního centra pro výzkum míru a konfliktů v mezinárodní politice. Podílí se na něm akademici z oblasti mezinárodních vztahů, bezpečnostních studií, historie, mezinárodního práva, sociologie, ekonomie, antropologie či sociální psychologie. Centrum si klade následující tři hlavní cíle: 1. posunout dosavadní vědění v disciplíně mírových a konfliktních studií; 2. vytvořit stálou platformu pro interdisciplinární výzkum na Univerzitě Karlově; 3. poskytnout mladým vědcům příležitost pro rozvoj jejich akademické kariéry. Tematické zaměření centra je na prevenci, zvládání a transformaci konfliktů ve třech oblastech: nešíření jaderných zbraní a odzbrojení; zamrzlé konflikty; změny moci v globálním řádu. Členové týmu se budou těmito oblastmi zabývat v jednotlivých výzkumných skupinách, ale současně se budou podílet i na zkoumání jejich vzájemných vztahů v rámci širších kolaborativních výzkumných fór. Pro splnění všech vymezených cílů na co nejvyšší úrovni akademické excelence bude na výzkum v rámci projektu dohlížet profesor Harald Müller, dlouholetý ředitel Peace Research Institute Frankfurt.

Pro podrobné informace navštivte stránky PRCPRAGUE.

Člen týmu
doc. PhDr. Michal Smetana, Ph.D.
michal.smetana@fsv.cuni.cz