Sociologie selhání: propojení sociálních infrastruktur a osobních zkušeností
Poskytovatel | Grantová agentura ČR |
Program | Standardní projekty |
Kód projektu | 22-12099S |
Účastníci | Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy |
Cílem projektu je porozumět sociální organizaci selhání v současné společnosti prostřednictvím identifikace sociálních infrastruktur selhání (procedur a narativů) a s nimi souvisejících subjektivních zkušeností. V klasické sociologii hrál koncept selhání důležitou roli (např. anomie nebo protestantská obava z ekonomického selhání), avšak v moderní sociologii byl redukován na pouhou dysfunkci nebo deviaci. Ve snaze o znovuustavení odborného zájmu o selhání jako normálního jevu se zaměříme na analýzu propojení sociální organizace a zkušenosti selhání ve čtyřech oblastech lidské činnosti: podnikatelských inkubátorech, platformové práci, environmentálním vzdělávání a rozvojových projektech. V těchto oblastech provedeme empirickým výzkum, ve kterém budeme kombinovat textovou, observační a institucionální analýzu dat s důrazem na použití transparentních výzkumných postupů ke zvýšení reprodukovatelnosti výsledků.
Projektový tým FSV UK (2)
doc. Mgr. Martin Hájek, Ph.D.
Hlavní řešitelSdílejte projekt s ostatními
Související projekty
Centrum pro transdisciplinární výzkum násilí, traumatu a spravedlnosti (VITRI)
Centrum pro transdisciplinární výzkum násilí, traumatu a spravedlnosti představuje centrum pro studium kolektivního násilí, rekonciliace a tranzitivní spravedlnosti na Univerzitě Karlově.VITRI usiluje o to iniciovat spolupráci mezi různými disciplínami a…
Pražské centrum pro výzkum míru
Předložený mezifakultní projekt navrhuje založení nového interdisciplinárního centra pro výzkum míru a konfliktů v mezinárodní politice. Podílí se na něm akademici z oblasti mezinárodních vztahů, bezpečnostních studií, historie, mezinárodního práva,…
Centrum pro pokročilá ekonomická studia
Cílem projektu je udržet vysokou kvalitu základního výzkumu v oblasti ekonomie na UK a spolupráci mezi pracovišti, které se na UK ekonomickým výzkumem zabývají: CERGE a IES FSV. Finanční podpora…