Integrace migrantů v nemetropolitních oblastech na individuální, diasporální a institucionální úrovni. Vietnamci usazení v českém pohraničí.

Poskytovatel Grantová agentura ČR
Program Standardní projekty
Kód projektu 21-06818S
Účastníci Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy (koordinátor), Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Projekt se zabývá zkoumáním procesů integrace migrantů, kteří se usadili v nemetropolitních lokalitách hostitelské země, označovaných jako New Immigrant Destinations (NIDs) – konkrétně v příhraničních oblastech uvnitř zóny volného pohybu Schengenského prostoru, a jak venkovský a periferní charakter NIDs ovlivňuje integraci migrantů na individuální, organizační (diasporické) a institucionální (obecní) úrovni. Projekt se zaměřuje na příklad integrace Vietnamců usazených na česko-rakouské a česko-německé hranici, a to v kontextu transnacionální, etnicky a jazykově rozmanité periferní a symbolické povahy hranic a v kontextu historické proměny tohoto pohraničí. Teoreticky projekt vychází z konceptů integrace, diaspory a NIDs a výzkumná metodologie se opírá o smíšený přístup kombinující statistickou analýzu dat, obsahovou analýzu textových dokumentů, hloubková interview a etnografický výzkum s cílem blíže prozkoumat vliv role prostředí a místních politik, meziskupinového kontaktu a krajanských struktur na integraci migrantů.

Klíčová slova

Projektový tým FSV UK (1)

Tereza Freidingerová

Hlavní řešitelka

Více informací o tomto projektu naleznete na IS VaVaI.