Dětská nonfikce o přírodě jako nástroj imaginace (WONDER)

Poskytovatel Grantová agentura ČR
Program Standardní projekty
Kód projektu 23-05005S
Účastníci Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (koordinátor), Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy
Hlavní řešitelka Fil.dr Mgr. Anežka Kuzmičová

Za zásadní pro rozvoj dětské představivosti se běžně považuje četba beletrie, zatímco nonfikce bývá vnímána spíše jako zdroj informací. V současnosti však pozorujeme globální rozmach nonfikce s uměleckými rysy. Projekt WONDER bude zkoumat, jak tyto knihy podporují imaginativní prožitky a jak se dětská imaginace v kontextu faktu vůbec projevuje. V projektu se propojí tři sféry odbornosti: dětská čtenářská recepce, teorie dětské literatury a lingvistická analýza. Cílem projektu bude: 1) multimodální analýza korpusu oceněných děl současné české dětské nonfikce o přírodě, 2) výzkum dětské recepce těchto textů v kreativních ohniskových skupinách, 3) výzkum autorského procesu pomocí rozhovorů, 4) lingvistická analýza získaných dat. Výchozí teoretické rámce zahrnují odkaz na osobní zkušenost (‘self-text’), ozvláštnění (‘defamiliarisation’) a přemýšlení v hypotetické modalitě (‘possibility thinking’), budou však rozšířeny o podněty dětských účastníků. Projekt přispěje k poznání o literatuře a metodám práce s multimodálním textem, zároveň má potenciál obohatit vzdělávací a tvůrčí praxi.

Více informací o tomto projektu naleznete na IS VaVaI.

Hlavní řešitelka
Mgr. Anežka Kuzmičová, Ph.D.
anezka.kuzmicova@fsv.cuni.cz
Mgr. Markéta Supa, M.A., Ph.D.
+420 222 112 296 +420 608 828 053
marketa.supa@fsv.cuni.cz marketa.zezulkova@fsv.cuni.cz