Ukázat všechny blogové příspěvky

„Je důležité, aby sociální vědy dávaly společnosti naději“

Proč je pro nás komunikace vědy důležitá? Zapadají sociální vědy mezi těmi exaktními? A proč jsou sociální vědy veřejnosti prospěšné?

Přečtěte si rozhovor s proděkanem pro vědu a výzkum prof. Arnoštem Veselým a proděkankou pro vnější vztahy dr. Terezou Klabíkovou Rábovou, který vznikl u příležitosti spuštění webové stránky o vědě.

Tereza Klabíková Rábová: Tento rozhovor je věnován spuštění nové stránky Fakulty sociálních věd, která má být věnována komunikaci vědy a vědeckých výsledků. Arnošte, proč jsme se k tomuto kroku odhodlali a proč je komunikace vědy pro nás důležitá?

Arnošt Veselý: Tak začneme tím, jak je věda pro fakultu důležitá. My máme nyní přes 80 projektů a práce na nich je opravdu velká složka fungování na FSV UK. Na straně druhé, musím říci, všichni akademici máme spoustu jiných povinnosti – učíme, máme nějakou třetí roli, máme spoustu administrativních manažerských povinností, čili na tu komunikaci vědy už moc času nezůstává.

TKR: Já jenom doplním, že jsme se rozhodli tu stránku dedikovanou vědě, komunikaci vědeckých výsledků a informacím o projektech mít zvlášť z důvodu, aby ta celá oblast byla pro uživatele přehlednější, aby nám nezapadávaly ty nesmírně zajímavé výsledky a informace o tom, co se na fakultě děje.

AV: Já myslím, že to je moc důležitý krok právě proto, že my často nemáme čas propagovat to, k čemu jsme dospěli. Těch projektů na fakultě je opravdu velká řada, jsou velmi zajímavé a jsou rozkročeny – ne přes pět, ale přes více vědních disciplín. Pro nás to často končí tím, že něco publikujeme, že vyjde nějaký odborný článek, monografie, ale pak už nemáme čas to distribuovat, zveřejňovat a převádět do srozumitelného jazyka, kterému by rozuměla širší veřejnost.

TKR: Já si i myslím, že to pole komunikace vědy a vědeckých výsledků je nejenom nezbytné pro vykazování té vědecké práce, ale má to i společenskou poptávku, ve společnosti odborné i neodborné, ta celá agenda se propojuje do vědy o komunikaci vědy. A myslím si, že by FSV slušelo ten trend následovat a vlastně i rozvíjet.

AV: Určitě. Když si poslechneme diskuze o tom, co vlastně potřebujeme, jaké obory potřebujeme, tak se všichni shodnou na tom, že potřebujeme lékařské, přírodovědné a technické obory. Ale sociální vědy jsou často nahlíženy s despektem. Přitom když se podíváme na klíčové velké krize, kterými teď procházíme, jako je válka na Ukrajině, energetická krize, krize bydlení, krize sociální, krize ekonomická, to jsou všechno krize, které mají nějaký společenský aspekt. A je strašně důležité, abychom dokázali prodat důležitost těch sociálních věd, že vlastně můžou přispívat k řešení důležitých společenských otázek.

TKR: My na tuto webovou stránku budeme doplňovat postupně odkazy na rozhovory z našeho fakultního podcastu De Facto, které se věnují odborným tématům srozumitelným jazykem. Stejně tak tam budeme přidávat i rozhovory a informace o aktuální vědeckých projektech. Vlastně mám pocit, že je důležité i pro veřejnou debatu vykopnout to téma nějak srozumitelně a dát mu platformu, kterou by tato stránka dedikovaná vědeckým výsledkům měla být.

AV: Do budoucna bych byl určitě rád, aby veřejnost ovlivňovala i to, nad čím bádáme. Aby to byla témata, která skutečně v té společnosti rezonují, která jsou aktuální, a abychom dávali odpovědi na otázky, které zajímají veřejnost, ne které zajímají jen nás. Já mám konkrétní příklad – my víme spoustu věcí třeba v oblasti vzdělávání, ale někdy nám chybí základní odpovědi na úplně jednoduché otázky. Řekněme třeba ty přehledové, jak se vlastně ve školách učí, kolik tam máme učitelů, kolik máme ředitelů, jak jsou přetíženi. To jsou vlastně otázky, za které nezískáte nějaké čistě akademické body, ale určitě jsou strašně důležité pro poznání té reality a teprve na tom můžeme budovat nějaké další teoretičtější, akademičtější poznatky.

Co já si ještě myslím, že je důležité, aby sociální vědy dávaly trošku naděje. Aby to nebyla jenom kritika, černé vidění, co všechno je špatně. Naše fakulta je výjimečná v tom, že tady máme celou řadu oborů a celou řadu lidí, kteří jsou vlastně i praktiky. A zabývají se nejenom tím, co nefunguje, ale i tím, co by mohlo být lépe a hlavně, jak to udělat. Nemůžeme si tady samozřejmě stanovit příliš vysoké a nerealistické cíle, nezměníme tím svět. Pokud by se nám ale povedlo, aby ty rozhovory dávaly smysl, naději a návody na řešení, aby to mělo i ten přesah do nějakého pozitivna, tak to by určitě bylo fajn.

Sdílejte příspěvek s ostatními