Úzká specializace na vybrané téma jako úspěšná taktika na poli mezinárodních debat. Jak si je ale malé státy vybírají? Odpověď hledá výzkum z IMS FSV UK.
Malé státy si často hledají cestu, jak se dostat do předních pozic v debatách na úrovni vysoké evropské politiky. Za klíčový aspekt úspěchu je dlouho označovaná specializace na vybrané téma. Avšak porozumění tomu, jak se malé státy specializují, je velmi omezené. A právě to je hlavním záměrem výzkumu, který na Institutu mezinárodních studií FSV UK vede Tomáš Weiss.
Prozkoumat proces, politiku a důsledky specializace malých států EU v zahraniční a bezpečnostní politice. Hlavní cíle projektu, který je aktuálně realizován díky podpoře Grantové agentury ČR. Co to ale reálně v praxi znamená? Odpovídá hlavní řešitel prof. Tomáš Weiss z Institutu mezinárodních studií FSV UK.
„Literatura o malých státech v mezinárodních organizacích obecně tvrdí, že specializace je jedním z nejdůležitějších nástrojů, pomocí nichž mohou malé státy kompenzovat strukturální nevýhodu, která vyplývá z jejich omezených kapacit. Ale už málo se ví o tom, jak se pro danou specializaci země rozhodují, jestli tato rozhodnutí vyvolávají nějaké domácí spory, kdy a jak je specializace rozpoznána ostatními aktéry a jak vlastně je možné specializaci definovat,” vysvětluje Tomáš Weiss.
Česká specializace vycházející z vlastní zkušenosti
Na projektu spolupracuje s dr. Barborou Menclovou, taktéž z Institutu mezinárodních studií FSV UK. Během již probíhajícího tříletého projektu se zaměřují na tři státy – Česko, Portugalsko a Rakousko. „Snažíme se srovnat země, které jsou podobně velké, ale které se liší délkou svého členství v Evropské unii. Zároveň je mezi nimi značná variace co do zahraničně-politické orientace a priorit. A jsou dost velké na to, aby měly snahu zahraniční politiku EU ovlivňovat,“ říká hlavní řešitel projektu.
Konkrétně Česká republika má podle Tomáše Weisse několik témat, o kterých smýšlí jako o své primární specializaci. „Z geografických oblastí to jsou primárně západní Balkán a východní Evropa. Tematicky potom lidská práva a transformační spolupráce. Jsou to témata, u nichž je Česko aktivní, takže asi je možné říct, že jsou naplňována. Záleží nicméně na přesné definici cílů, v čemž je Česko podstatně vágnější,“ vysvětluje Weiss. Proč jsou zrovna tato témata v Česku řešena přednostně? Stojí za tím hlavně historické důvody – čerpáme z naší vlastní nabyté zkušenosti. Neméně důležitou složkou je pak i regionální vazba na blízké státy, tedy geografická blízkost.
Cesta k naplňování priorit na mezinárodní úrovni
Proč je specializace malých států klíčová? Podle výzkumníků to může být cesta, jak na mezinárodní úrovni uplatňovat svůj vliv i přes svůj relativně minoritní podíl na fungování EU jako celku. „Jako pozitivní příklad lze uvést Švédsko a Finsko, které do značné míry ovlivnily podobu a cíle civilního krizového managementu v Evropské unii. Nebo roli Nizozemska v prosazování tématu vlády práva do evropské zahraniční politiky,“ upřesňuje Weiss.
Důležité je pak vnímat i to, že díky výběru úzkých témat se malý stát může stát spojencem vlivnějších a větších týmů. „Obecně platí, že díky specializaci může být malý stát cenným aktérem debat na mezinárodní úrovni, kam přináší informace a zkušenosti, které jiné státy nemají. A tato přidaná hodnota se cení nejen v multilaterálních ale i v bilaterálních vztazích,“ ukončuje povídání o projektu Specializace v zahraniční a bezpečnostní politice malých států EU Tomáš Weiss.
prof. Mgr. Tomáš Weiss, M.A., Ph.D. působí na Katedře evropských studií Institutu mezinárodních studií FSV UK. Jeho výzkum se zaměřuje na evropskou a zahraniční bezpečnostní politiku, především na její institucionální strukturu a vztah k politice členských států EU.
Aktuálně je zapojen do dvou běžících projektů. Je hlavním řešitelem u projektu GA ČR – Specializace v zahraniční a bezpečnostní politice malých států EU, dále jako člen týmu figuruje v projektu TA ČR – Síť expertů pro analýzu strategických globálních trendů. V loňském roce byl vedoucím týmu FSV UK pro projekt The European Network on Teaching Excellence (e-NOTE). Cílem projektu e-NOTE je zvýšit transparentnost, koherenci a konvergenci v oblasti zvyšování a oceňování pedagogických schopností ve vysokém školství. V roce 2019 od Evropské komise obdržel prestižní grant Jean Monnet Chair in EU International Relations and Diplomacy Studies.
Profesor Weiss je na IMS FSV UK zástupcem ředitele pro vědu a je členem Vědecké rady FSV UK. Působí např. i ve Vědecké radě Univerzity obrany a VŠE. V letech 2018-2019 působil jako hostující výzkumník na University of Cambridge. Od roku 2023 je profesorem v oboru mezinárodní teritoriální studia.