Ukázat všechny blogové příspěvky

Týden Akademie věd ČR na FSV UK

Týden AV ČR

Fakulta sociálních věd UK se i letos zapojí do prestižního vědeckého festivalu Týden Akademie věd ČR. Letos proběhne v termínu 6. – 12. listopadu 2023. Ve spolupráci s instituty jsme připravili pět přednášek. Program FSV UK bude probíhat pouze prezenčně.

Zapojení AI do výzkumných metod v oblasti komunikace

Na příkladu vědecké přednášky o problematice udržitelnosti v módním průmyslu si ukážeme, jaké nástroje umělé inteligence je možné zapojit do výzkumných metod v oblasti komunikace. Výzkumy zaměřené na analýzu již existujícího obsahu jsou totiž ideálním prostředím, ve kterém lze už v rané fázi vývoje využít “chytré” digitální nástroje pro úsporu časových i finančních zdrojů, aniž by se toto využití dostalo do rozporu s etickými zásadami výzkumu. Pomocí case study se podíváme na konkrétní příklady.

• pondělí, 6. 11. v 17:00, Hollar
  • přednášející: doc. PhDr. Denisa Hejlová, Ph.D., Ing. Bc. Petra Koudelková, Ph.D., PhDr. Soňa Schneiderová, Ph.D.
  • akci pořádá Institut komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK

Science café: Jaké informace a jaké osobnosti patří do médií? A máme to vůbec řešit?

V souvislosti s vystoupeními kontroverzních osobností v médiích a šířením dezinformací se čím dál častěji hovoří o tom, kdo by měl mít do médií přístup. Podobný přístup však může implikovat také nástup velmi problematické cenzurní praxe. Přesto je třeba diskutovat o tom, jakým způsobem mají být informace, označované svými šiřiteli jako alternativní v médiích přítomny, jaká je role novinářů a jak posilovat veřejnou demokratickou, aniž by to vedlo k nekonečné kakofonii protichůdných hlasů.

• úterý, 7. 11. v 17:00, Čítárna u Kavárny Hlína v Kampusu Hybernská
  • přednášející: doc. PhDr. Alice Němcová Tejkalová, Ph.D.
  • akci pořádá Institut komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK

Rusko-ukrajinská válka ve světových médiích: analýza pomocí metod strojového učení

Tým projektu GLOWIN představí na přednášce výsledky unikátní analýzy mediálního pokrytí rusko-ukrajinské války ve světových médiích s využitím nástrojů strojového učení a tzv. velkých jazykových modelů. Zároveň budeme diskutovat možnosti aplikace nástrojů AI a strojového učení v pokročilých metodách současného výzkumu politiky a mezinárodních vztahů.

• úterý, 7. 11. v 18:30, Hollar
  • přednášející: Dr. rer. pol. Michal Parízek, M.Sc., Ph.D., Mgr. Jakub Stauber, Ph.D.
  • akci pořádá Institut politologických studií FSV UK

Výzvy udržitelného zdravotnictví – financování a dostupnost

Za zdravotní pojištění chceme dostávat včasnou, kvalitní a dostupnou zdravotní péči. Systém však čelí stárnutí populace, nárůstu chronických onemocnění a dalším výzvám. Jak dlouho zvládnou příjmy pokrývat výdaje, nenastanou-li změny? Lékaři se často soustředí ve větších městech, jak se ale dostat k dobré péči např. v pohraničí? A jak lze čerpat zdravotní péči v zahraničí, žijete-li poblíž nebo jste tam na dovolené? Odpovědi hledá tým vědců z prestižních univerzit.

• čtvrtek, 9. 11. v 17:00, Opletalova
  • přednášející: PhDr. Jana Votápková, Ph.D., JUDr. Ladislav Švec
  • akci pořádá Institut ekonomických studií FSV UK

Experti, analytici a privilegovaní interpreti – jak vznikají a udržují se elity ve veřejné správě vzdělávání: Nejnovější poznatky sociologie elit

Způsoby, jakým vznikají elity ve společnosti, nemusí být jenom majetkové výhody nebo vyšší vzdělávání. V poslední době se prosazují i méně viditelné a tzv. měkké způsoby, např. skrze jazyk – specifickými slovníky, racionalitami a systémy zdůvodňování. Současná sociologie elit, po letech tradičního ekonomického vysvětlení, přichází s novými poznatky o elitním vědění, elitních aktérských pozicích a elitních infrastrukturách, které udržují určité skupiny lidí v postavení nad ostatními.

• pátek, 10. 11. v 16:00, Areál Jinonice
  • přednášející: Mgr. Jitka Wirthová, Ph.D.
  • akci pořádá Institut sociologických studií FSV UK

Na všechny akce z důvodu kapacity sálů doporučujeme rezervaci předem zde.

Sdílejte příspěvek s ostatními