Ukázat všechny blogové příspěvky

Celosvětově uznávaný teoretik Teun van Dijk navštívil Prahu a diskutoval o spolupráci s FSV UK

Výzkumníci z Institutu politologických studií FSV UK připravují projekt, v němž by se zaměřovali na výzkum online a offline extremismu s cílem pochopit hlubší příčiny radikalizace jednotlivců a skupin – ať už na sociálních sítích, nebo v každodenním životě. Na projektu by se podílel i celosvětově uznávaný odborník na studium diskurzu Teun van Dijk, který v rámci této spolupráce zavítal do Prahy.

Za projektem stojí doktorandi z IPS Kristián Földes a Jonathan Collins. Jednání s dalšími evropskými partnery vede vedoucí Katedry bezpečnostních studií IPS doc. Vít Střítecký. Na projektu, o jehož financování chtějí žádat prostřednictvím programu Horizont Evropa, také spolupracují s odborníky z Macquarie University v Austrálii a University of Sussex ve Velké Británii a s prestižní akademickou výzkumnou institucí Vox-Pol.

Nizozemský profesor Teun van Dijk, ředitel Centra diskurzivních studií v Barceloně, by v rámci projektu se svými kolegy poskytoval především teoretickou a metodologickou podporu. „Vzhledem k tomu, že většina dat, která analyzujeme a budeme analyzovat, pochází ze sociálních sítí nebo z rozhovorů s jednotlivci, je jejich přínos v tomto ohledu nepostradatelný,“ uvedl Földes, který s prof. van Dijkem spolupracuje od roku 2022, kdy v Centru diskurzivních studií strávil povinnou stáž v rámci svého doktorského studia. Tam společně zahájili diskusi o možném prohloubení vztahu mezi Centrem diskurzivních studií a FSV UK.

V rámci této spolupráce prof. van Dijk zavítal po více než 40 letech do Prahy, kde nabídl sérii přednášek s názvem Slova, která utvářejí světy. Ty se věnovaly významu Kritických studií diskurzu v rámci širších společenských věd, pochopení jejich užitečnosti v různých podoborech a také ideologii krajní pravice, jejího diskurzu a dopadu na společnost.

Cílem výzkumníků z IPS je nyní spolupráci s významným teoretikem v příštím roce formalizovat, aby bylo možné uskutečnit více stáží a výukových možností. Prof. van Dijk sám v této souvislosti podniká kroky k tomu, aby spolu s dalšími vědci založil rozsáhlou síť akademických pracovníků pod hlavičkou Centra diskurzivních studií.

„Myšlenky na vytvoření sítě vědců spojených s Centrem jsou jen prvním nápadem. Jedním z cílů takové sítě by bylo pořádání mezinárodních seminářů, online i prezenčních, pro doktorandy, kteří se specializují na diskurzivní studia,“ uvedl na své návštěvě prof. van Dijk. „Cílem mým i mých kolegů je tak nezůstat mimo tento klub a případně umožnit našim akademikům a studentům podílet se na činnosti této sítě. Vnímám to jako vynikající příležitost pro FSV a její studenty,“ dodal Földes.

Földes se ve své disertační práci zabývá tématem utváření identit žadatelů o azyl prostřednictvím diskurzu politických elit během takzvané schengenské krize v roce 2015 se zaměřením na tři země – Maďarsko, Českou republiku a Slovensko. „Zkoumání diskurzu mě však zavedlo i do zcela jiných oblastí. S kolegyní Markétou Kocmanovou jsem spolupracoval na článku, který se zabýval potenciálními rizikovými faktory radikalizace příslušníků romské komunity v Srbsku,“ popisuje.

Doktorand Jonathan Collins, který se na projektu rovněž podílí, se věnuje výzkumu online extremismu na – pro mnohé neznámé sociální síti – Gab. Jeho hlavním zájmem je pochopit fungování komunit, jejichž členové se někdy méně, jindy více otevřeně hlásí k nacistické či jiné extremistické ideologii. Vedle toho je také členem Vox-Pol, významné globální sítě, která se věnuje výzkumu extremismu po celém světě.

Oba společně pracují na článku, který obhajuje využití netnografie jako metodologie pro výzkum sociálních sítí. „Opět se na problematiku dívám z hlediska toho, jak nejlépe využít analýzu diskurzu v kombinaci s dalšími metodami. V tomto ohledu považuji výzkum chování jednotlivců na sociálních sítích a porozumění jejich vnímání reality prostřednictvím jejich diskurzu za svůj hlavní zájem do budoucna,“ uzavírá Földes.


Prof. Teun van Dijk je jedním z nejvýznamnějších teoretiků v oblasti společenských věd, známý zejména díky své průkopnické práci v oblasti Kritických studií diskurzu. Za svou více než padesátiletou kariéru utvářel způsob, jakým chápeme text, diskurz a jejich role ve společnosti. Jeho rozsáhlý výzkum zahrnuje širokou škálu témat včetně rasismu, ideologií, krajní pravice, migrace, sociálních hnutí a diskriminace. Jeho práce patří k nejcitovanějším v oblasti společenských věd, což odráží hluboký dopad jeho výzkumu a vůdčího myšlenkového postavení.

Rovněž je zakladatelem a současným ředitelem Centra diskurzivních studií v Barceloně. Jeho publikační činnost zahrnuje více než 130 publikací, ať už ve formě článků, nebo knih. Založil 6 významných akademických časopisů, z nichž většinu stále rediguje. V současné době se věnuje především psaní publikací a konzultacím s doktorandy z celého světa. Současně také pracuje na posílení Centra diskurzivních studií.

Sdílejte příspěvek s ostatními