Webová aplikace na prokazování autorství

Poskytovatel Technologická agentura ČR
Program SIGMA
Kód projektu TQ01000110
Účastníci Masarykova univerzita (koordinátor), Mendelova univerzita v Brně, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy
Hlavní řešitel Mgr. Tomáš Foltýnek, Ph.D.

Tzv. contract cheating, kdy si student nechá vypracovat seminární či závěrečnou práci na zakázku, patří k nejpalčivějším etickým problémům současného vysokého školství. Contract cheating je těžké odhalit a ještě těžší prokázat. Cílem projektu je vyvinout webovou aplikaci použitelnou v rámci disciplinárního řízení pro prokázání autorství předloženého dokumentu. Pomocí aplikace bude podezřelý student pod dozorem doplňovat vynechaná slova ve fragmentu textu. Aplikace předloží takový fragment a vynechá taková slova, která mají při prokazování autorství nejvyšší rozlišovací účinnost. Dílčím cílem projektu je zjistit, v jakém rozsahu studenti využívají automatické generátory textu a jakým způsobem nakládají s jejich výstupy. Zároveň objasnit postoje a informace k problematice contract cheatingu.

Více informací o tomto projektu naleznete na IS VaVaI.

Odpovědná řešitelka na FSV UK
PhDr. Irena Prázová, Ph.D.
irena.prazova@fsv.cuni.cz