Sustaining Civil Society in the Context of Multiple Crises: Hubs of Engagement in Central and Eastern Europe and Sweden

Poskytovatel The Foundation for Baltic and East European Studies
Program Research grant
Kód projektu 22-GP-0001
Účastníci Södertörn University Stockholm (koordinátor), Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, Babes-Bolyai University, Cluj-Napoca, Polytechnic University of Turin, KRTK - Center for Economic and Regional Studies
Hlavní řešitelka Ass. Prof. Dominika V. Polanska

Cílem tohoto projektu je srovnávací analýza odolnosti a důmyslnosti občanské společnosti v Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Srbsku, Česku a Švédsku. Začíná zkoumáním genealogie existujících místních/národních/globálních krizí, které zahrnují otázky týkající se ekonomiky, bydlení, klimatu, potravin, pandemie a rovnosti pohlaví, a zaměřuje se na analýzu toho, jak lidé na tyto krize kolektivně reagují. Ptáme se: Jak se v průběhu času objevují a rozvíjejí občanské aktivity tváří v tvář četným krizím a exkluzi? Jak se aktivistům daří (znovu)roznítit a udržet občanskou angažovanost, jak v nepříznivých podmínkách vytvářejí vícestupňové solidarity a jak to proměňuje jejich životní příběhy a citové reakce? Jak se v současných občanských společnostech budují aliance, spolupráce a vztahy, s kým a jakou roli tyto vztahy hrají? Co se můžeme dozvědět o vzniku a mechanismech vývoje mobilizace a občanských aktivit ze srovnání rozdílných vzorců a vzájemně propojených trajektorií?

Pro více informací navštivte stránky projektu sustainaction.org.

RNDr. Michaela Pixová, Ph.D.
michaela.pixova@fsv.cuni.cz