Politiky centrálních bank, finanční sektor a nerovnost

Poskytovatel Grantová agentura České republiky
Program Standardní projekty
Kód projektu 24-12098S
Účastníci Fakulta sociálních věd Univerzita Karlova

Cílem tohoto projektu je adresovat existující mezery v literatuře týkající se nezamýšlených důsledků a přeshraničních dopadů politik centrálních bank, jako jsou měnová politika, makroobezřetnostní politika a finanční regulace, na příjmovou a majetkovou nerovnost. Tyto politiky jsou obvykle prováděny prostřednictvím opatření ovlivňujících finanční sektor a trhy aktiv, které hrají klíčovou roli ve vývoji nerovnosti. Naším cílem je poskytnout komplexnější pochopení vazby mezi politikami centrálních bank, finančním sektorem a nerovností za využití dat na úrovni domácností i zemí. Data na úrovni domácností nám pomohou s identifikací zranitelných skupin, prozkoumáním dynamiky nerovnosti a pochopením mikrozákladů nerovnosti. Analýzy na úrovni zemí nám poté umožní prozkoumat střednědobé až dlouhodobé efekty napříč různými fázemi hospodářského a finančního cyklu a roli mezinárodních dopadů těchto politik.

Více informací o projektu naleznete na IS VaVaI.

Hlavní řešitelka
PhDr. Simona Malovaná, Ph.D.
simona.malovana@gmail.com simona.malovana@fsv.cuni.cz