Newsroom AI: veřejná služba v éře automatizované žurnalistiky

Poskytovatel Technologická agentura ČR
Program SIGMA
Kód projektu TQ01000100
Účastníci Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy (koordinátor), Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, Český rozhlas, České vysoké učení technické v Praze, MAMA AI Coolma, s.r.o.

Cílem interdisciplinárního projektu Newsroom AI, propojujícího žurnalistiku a počítačové vědy, je výzkum společenských dopadů při zavádění integrovaných prvků umělé inteligence (dále AI) pro generování a distribuci zpravodajských obsahů v médiu veřejné služby. Projekt povede k vyšší odolnosti společnosti aplikací nejnovějších poznatků z oblasti AI do žurnalistiky. Umožní zefektivnit způsob distribuce obsahů tak, aby nebyli uživatelé uzavíráni do „informačních bublin“ a zároveň dostávali co nejrelevantnější zprávy. Ověří, zda algoritmy pro generování a distribuci obsahů již dokáží produkovat výsledky, jež jsou pro lidské uživatele akceptovatelné. ČRo jako aplikační garant získá nástroje redukující rutinní práci, umožňující lépe sledovat a ovlivňovat dopad zpravodajství na společnost.

Více informací o tomto projektu naleznete na IS VaVaI.

Hlavní řešitel
PhDr. Václav Moravec, Ph.D., Ph.D.
vaclav.moravec@fsv.cuni.cz