Meta-analýzy výnosů strategií správy finančních investic

Poskytovatel Grantová agentura ČR
Program Standardní projekty
Kód projektu 21-09231S
Účastníci Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy

Zkoumání účinnosti finančních trhů a hodnoty vytvořené různými strategiemi finančního investování představují ústřední témata moderního finančního výzkumu. Předchozí výzkum výkonnosti aktivních podílových fondů, smart-beta fondů, hedgeových fondů, fondů soukromého kapitálu a dopadu manažerských dovedností a aktivismu investorů je založen na roztříštěných datových souborech, které mohou být zkresleny a nemusí být reprezentativní. Předchozí studie navíc používají širokou škálu technik odhadu, které často vedou ke konfliktním výsledkům. Pomocí technik meta-analýzy syntetizujeme tato empirická zjištění s tím, že budeme korigovat zkreslení a zohledňovat různé metody odhadu. Přispějeme také k rozvoji metodiky meta-regresní analýzy navržením modifikací vhodných pro očištění efektu publikační výběrovosti v oblasti výzkumu finančních trhů. Naše výsledky budou užitečné pro investory při jejich volbě, jak investovat své úspory, a pro regulátory trhu při hodnocení účinnosti finančních trhů.

Více informací o tomto projektu naleznete na IS VaVaI.

Hlavní řešitel
prof. PhDr. Tomáš Havránek, Ph.D.
+420 222 112 309 +420 224 412 318
tomas.havranek@fsv.cuni.cz