Challenges and opportunities for EU heritage diplomacy in Ukraine

Program Erasmus + Jean Monnet Network
Účastníci Katholieke Universiteit Leuven (koordinátor), National University Of Kyiv-Mohyla Academy, Universitaet Regensburg, Ilia State University, Universite De Lille, Tartu Ulikool, The University Of Hong Kong, Trustees Of Tufts College Non Profit Corporation, Uniwersytet Jagiellonsky, University Of Cantenbury, University Of Kent, Bohdan Khmelnytskyy National University At Cherkasy, Sodertorns Hogskola, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, The Governing Council Of The University Of Toronto, Rijksuniversiteit Groningen
Hlavní řešitel assoc. prof. Lien Verpoest

Projekt HER-UKR: Výzvy a příležitosti pro diplomacii EU v oblasti kulturního dědictví na Ukrajině se bude zabývat úlohou kulturního dědictví ve vnější činnosti EU. Konsorcium 15 univerzit spojí interdisciplinární odborné znalosti v oblasti zahraniční politiky EU, východoevropské politiky paměti a památkové praxe. Cílem projektu HER-UKR je prozkoumat potenciál EU jako aktéra v politice kulturního dědictví, který si zakládá na hodnotách. Projekt se zaměří na tři dílčí témata: 1) diplomacii EU v oblasti kulturního dědictví pro podporu demokracie a evropských hodnot; 2) předcházení konfliktům se zaměřením na kulturní dědictví; 3) ochranu a obnovu dědictví.

HER-UKR využije koncepci EU 2021 pro ochranu kulturního dědictví během konfliktů jako rámec pro případ Ukrajiny, kde je kulturní dědictví hrubě napadáno. Cílem projektu je: 1) stimulovat výzkum v diplomacii EU v oblasti kulturního dědictví; 2) podporovat excelenci ve výuce diplomacie EU v oblasti kulturního dědictví; 3) shromáždit odborné znalosti o politikách v oblasti kulturního dědictví ve východní a střední Evropě; 4) poskytnout evropským tvůrcům politik pevné výzkumné znalosti pro jejich konstruktivní zapojení se do oblasti kulturního dědictví na Ukrajině; 5) monitorovat nové tendence v politikách v oblasti kulturního dědictví; 6) vyvinout nástroje pro šíření informací, které zvýší dopad projektu. Cíle budou realizovány prostřednictvím 8 pracovních balíčků.

Odpovědný řešitel na FSV
Aliaksei Kazharski, Ph.D.