Ukázat všechny blogové příspěvky

Týden Akademie věd ČR na FSV UK

I v letošním roce jsme se zapojili do vědeckého festivalu Týden Akademie věd ČR, který proběhl v termínu od 4. do 10. listopadu 2024. Akce zahrnovala přednášky, výstavy, dokumentární filmy, workshopy a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory. Fakulta se ve spolupráci s instituty zapojila se dvěma přednáškami. Program FSV UK, který byl určen pro širokou veřejnost, proběhl pouze prezenčně.

V úterý 5. 11. 2024 se v budově Hollar konala přednáška s názvem Rusko-ukrajinská válka ve světových médiích: analýza pomocí AI a velkých jazykových modelů. Výzkumníci z Institutu politologických studií FSV UK doc. Michal Parízek a dr. Jakub Stauber, kteří jsou řešiteli projektu GLOWIN, představili výsledky unikátní analýzy mediálního pokrytí rusko-ukrajinské války ve světových médiích s využitím takzvaných velkých jazykových modelů a umělé inteligence. Na konkrétních příkladech ukázali možnosti a omezení využití AI a velkých jazykových modelů pro pokročilou analýzu textů a výzkum politiky a mezinárodních vztahů.

Publiku představili poslední trendy v analytických metodách užívaných v politologii a upozornili na to, jak v posledních několika letech lze pozorovat rostoucí využívání nástrojů strojového učení a velkých jazykových modelů (LLM). V rámci projektu GLOWIN mohli na základě automatizované textové analýzy a díky unikátně bohaté zdrojové základně empirických dat pokrýt politicky relevantní zprávy prakticky ze všech zemí světa a zhruba 60 000 online médií po roce 2010. K odhadu objemu politické informace obsažené v těchto zprávách navíc vytvořili originální měřítko politické informace na základě poznatků z informační teorie.

Ve čtvrtek 7. 11. 2024 se v budově Opletalova uskutečnila přednáška Proč zpomaluje (!) technologický pokrok a proč je to problém? s dr. Matějem Bajgarem z Institutu ekonomických studií FSV UK. Interaktivní přednáška provedla publikum možnými vysvětleními a dalekosáhlými důsledky zpomalujícího technologického pokroku.

Dr. Bajgar, který vystudoval ekonomii i na Oxfordské univerzitě a v letech 2015 až 2020 působil jako ekonom v OECD, ve své přednášce navázal na svůj výzkum, v němž zjišťuje, jak mohou státy ve 21. století vybudovat inovativní, efektivní a konkurenční ekonomiku. Během své interaktivní přednášky, v níž zapojoval i publikum, se dotkl řady témat jako např. problematiky produktivity práce či růstu HDP.

Sdílejte příspěvek s ostatními