Zjišťování krátkodobých a dlouhodobých inflačních očekávání českých domácností

Poskytovatel Technologická agentura ČR
Program SIGMA
Kód projektu TQ01000396
Účastníci Anglo-americká vysoká škola, z.ú. (koordinátor), Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, Česká národní banka
Hlavní řešitel PhDr. Jiří Schwarz, Ph.D.

Cílem projektu je pomocí výběrového šetření mezi českými domácnostmi získat data a jejich následným zpracováním modelovat inflační očekávání domácností očištěná o idiosynkratické a systematické odchylky. To nynější šetření neumožňují, což významným způsobem snižuje jejich použitelnost pro nastavování parametrů měnové politiky. Cíle bude dosaženo vytvořením nového šetření, jehož jádrem bude kombinace přímých a nepřímých otázek na očekáváné změny cen. Následovat bude šestiměsíční sběr dat, jejich zpracování a vyhodnocení. Výstupy projektu (metodika sběru a zpracování dat, data, analytické výsledky ve formě odborné studie) budou využívány Českou národní bankou a povedou ke zlepšení schopnosti nastavovat parametry měnové politiky, což posílí odolnost české ekonomiky vůči inflačním šokům.

Více informací o tomto projektu naleznete na IS VaVaI.

Odpovědný řešitel na FSV UK
PhDr. Jaromír Baxa, Ph.D.
jaromir.baxa@fsv.cuni.cz