Společenské vnímání demence: kulturní reprezentace a subjektivní postoje

Poskytovatel Grantová agentura ČR
Program Standardní projekty
Kód projektu 21-16738S
Účastníci Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy

Projekt se zaměřuje na sociální reprezentace demence a na subjektivní postoje a představy seniorů/rek (65+) týkající se demence. Zkoumá přitom, jak je demence prezentovaná a jakým způsobem se o ni hovoří v kontextu České republiky. Analýza se zaměřuje na dvě oblasti. 1) Projekt prostřednictvím kvalitativní obsahové analýzy zkoumá, jak je demence zobrazována v mediálních obsazích a dokumentech publikovaných v rámci zdravotní a sociální politiky. 2) Projekt dále využívá metody fokusních skupin a individuálních rozhovorů k mapování toho, jak senioři/rky konstruují představu, co demence znamená a role, jež tyto představy hrají v procesu vztahování se k vlastnímu stárnutí a představám stáří. Projekt se specificky zaměřuje na význam genderu v ustavování reprezentací demence a na možné genderové rozdíly v postojích k demenci. Projekt nahlíží demenci jako důležitý rámec, prostřednictvím něhož se ustavuje distinkce mezi žádoucím, „úspěšným“ a obávaným, „křehkým“ stářím. Studium společenského vnímání demence pojímá jako významné pole pro studium normativních očekáváních týkajících se stáří.

Více informací o tomto projektu naleznete na IS VaVaI.

Hlavní řešitelka
PhDr. Mgr. Jaroslava Hasmanová Marhánková, Ph.D.
jaroslava.marhankova@fsv.cuni.cz