Gaming Clusters Across Multiple European Regions (GAME-ER)
Poskytovatel | Evropská komise |
Program | Horizon Europe |
Kód projektu | 101132585 |
Účastníci | INOVA+ -Innovation Services (koordinátor), Univesita Degli Studi di Torino, Association Pour La Recherche Et Le Developpement des Methodeset Processus Industriels, Asociace českých herních vývojářů, Spin system, Fakulta sociálních věd Univerzita Karlova, OGR-CRT - SCPA, Plug and Play Platform Spain, Kluster Hrvatskih Proizvodaca Videoigara, Game Only, Herní klastr z.s., Municipio do Fundao |
Hlavní řešitel | Ana Costa |
Hlavním cílem projektu Gaming Clusters Across Multiple European Regions (GAME-ER) je zkoumat, jak vznikají, rozvíjejí se a udržují videoherní klastry, se zvláštním zaměřením na místní a regionální klastry. Na základě tohoto výzkumu bude v rámci projektu GAME-ER formulována řada politických a praktických doporučení, která budou součástí interaktivního metodického souboru nástrojů. Tato doporučení se týkají zejména tvůrců politik a rozhodovacích orgánů na lokální a celostátní úrovni s cílem pomoci jim při zakládání klastrů kulturních a kreativních odvětví nebo při posilování stávajících klastrů v jejich regionech nebo městech.
Většina dosavadních výzkumů videoherních klastrů se soustředí na klastry mimo Evropu nebo na evropské klastry v hlavních městech či velkých metropolích (např. Helsinky nebo Hamburk). Místní a regionální klastry jsou však také klíčovou hnací silou inovací, růstu a soudržnosti a GAME-ER zaplní mezeru v omezených znalostech, které o nich máme. Aby GAME-ER dosáhl svého ambiciózního cíle, bude jeho hlavní součástí srovnávací analýza šesti místních a regionálních klastrů v pěti evropských zemích, mezi něž patří Francie, Česká republika, Itálie, Skotsko a Portugalsko. Tyto klastry byly vybrány vzhledem k jejich různému stupni vyspělosti a specifikům, jako je koncentrace lidské tvořivosti nebo podniků. Kromě toho GAME-ER provede celoevropskou analýzu prostorového uspořádání evropského videoherního průmyslu/ekosystému se zaměřením na místní a regionální klastry. Prostřednictvím tohoto výzkumu bude projekt formulovat politiku a praktická doporučení s využitím participativního přístupu a ve spolupráci s tvůrci politik a odvětvím.
Projekt je rozdělen do šesti pracovních balíčků, z nichž tři jsou věnovány výzkumu klastrů a jeden se zaměřuje na vytvoření souboru nástrojů projektu.
Do projektu je zapojeno 16 partnerů z 9 zemí s odbornými znalostmi v oblasti společenských a humanitních věd, tvorby politik, třetího sektoru, podnikání a inovací.
Projektový tým FSV UK (5)
Mgr. Jan Švelch, Ph.D.
Odpovědný řešitel na FSVdoc. Mgr. et Mgr. Jaroslav Švelch, Ph.D.
Člen týmuMgr. Tereza Fousek Krobová, Ph.D.
Členka týmuMgr. Jan Houška
Člen týmuSouvisející novinky
Bratři z IKSŽ se zabývají výzkumem herního průmyslu.…
Sdílejte příspěvek s ostatními
Související projekty
Centrum pro transdisciplinární výzkum násilí, traumatu a spravedlnosti (VITRI)
Centrum pro transdisciplinární výzkum násilí, traumatu a spravedlnosti představuje centrum pro studium kolektivního násilí, rekonciliace a tranzitivní spravedlnosti na Univerzitě Karlově.VITRI usiluje o to iniciovat spolupráci mezi různými disciplínami a…
Pražské centrum pro výzkum míru
Předložený mezifakultní projekt navrhuje založení nového interdisciplinárního centra pro výzkum míru a konfliktů v mezinárodní politice. Podílí se na něm akademici z oblasti mezinárodních vztahů, bezpečnostních studií, historie, mezinárodního práva,…
Centrum pro pokročilá ekonomická studia
Cílem projektu je udržet vysokou kvalitu základního výzkumu v oblasti ekonomie na UK a spolupráci mezi pracovišti, které se na UK ekonomickým výzkumem zabývají: CERGE a IES FSV. Finanční podpora…