Climate, Inequality, and Democratic Action: The Force of Political Emotions (CIDAPE)

Program Horizon Europe
Účastníci Universitat Wien (koordinátor), Fakulta sociálních věd Univerzita Karlova, Metropolitní univerzita Praha, Člověk v tísni, Tartu Ulikool, Universitaet Bielefeld, Scuola Normale Superiore, Universiteit Utrecht, Universitetet I Oslo, Sociologicky ustav Slovenskej akademie vied, Universidad Valladolid
Hlavní řešitel prof. Anna Durnová

CIDAPE je průlomovým projektem, který stojí v čele výzkumu o vzájemném působení mezi angažovaností občanů, změnou klimatu a sociálními a ekonomickými nerovnostmi. Jeho podstatou je poznání, že emoce hrají zásadní roli v politické participaci a komunikaci. Pochopení a odezvy na emocionální (re)akce občanů – jak je nastaveno v šetření CIDAPE – jsou zásadní pro dosažení koordinovaných a demokratických opatření.

Zaměřením se na vnímané a artikulované emoce týkající se klimatu a nerovnosti navrhuje CIDAPE komplexní, multimetodický přístup a multidisciplinární analýzu síly politických emocí v evropské politice změny klimatu. Pracovní skupiny projektu zkoumají emoce v politické sféře, médiích, každodenním životě, globálně-lokálních spletitých situacích, sociálních hnutích a občanské angažovanosti a ukazují, jak emoce formují racionální argumentaci lidí, jejich angažovanost a v konečném důsledku i to, na kom a na čem jim záleží.

CIDAPE se snaží odhalit základní mechanismy a procesy, které jsou jádrem politického jednání – na úrovni politiky, politických strategií a zřízení – a navrhuje participativní nástroje, politické nástroje a metodické návody, jak tyto výzvy řešit. Projekt zdůrazňuje, že klimatická krize poskytuje jedinečnou příležitost ke sjednocení občanů napříč politickým spektrem a že úspěch koordinovaného demokratického jednání bude vyžadovat vysokou míru důvěry veřejnosti, silné instituce a politiky, které budou rezonovat s politickými emocemi občanů. Konsorcium sdružuje zkušené výzkumníky z oblasti politologie, sociologie, lingvistiky, komunikačních věd a mezinárodních vztahů a významné zástupce občanské společnosti z devíti evropských zemí. Má silnou strategii šíření informací, zaměřenou na různé skupiny občanů na místní, národní a nadnárodní úrovni demokratické angažovanosti.

Odpovědný řešitel na FSV
prof. PhDr. Ing. Ondřej Císař, Ph.D.
+420 778 465 054 +420 267 224 234
ondrej.cisar@fsv.cuni.cz