Centrum socio-ekonomického výzkumu dopadu environmentálních politik (SEEPIA)

Poskytovatel Technologická agentura ČR
Program Program aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti životního prostředí - Prostředí pro život
Kód projektu SS04030013
Účastníci Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy (koordinátor), Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, Právnická fakulta Univerzity Karlovy, Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, Česká informační agentura životního prostředí, Datlab s.r.o., EEIP, a.s., Idealab, s.r.o., Komora obnovitelných zdrojů energie, z.s., Sociologický ústav AV ČR, v. v. i., Technologické centrum Praha z.s.p.o., Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i., Česká zemědělská univerzita v Praze, Vysoká škola ekonomická v Praze
Hlavní řešitel Mgr. Milan Ščasný, Ph.D.

Záměrem projektu Centrum socio-ekonomického výzkumu dopadů environmentálních politik  je vytvoření interdisciplinárního výzkumného centra, které zajistí dlouhodobou odbornou kapacitu pro socioekonomický výzkum v oblasti životního prostředí. Kontextovým politickým rámcem projektu je Zelená dohoda pro Evropu, kterou Evropská komise předložila na konci roku 2019 jako strategickou vizi přechodu na uhlíkově neutrální, udržitelnější a ekologičtější hospodářství za současného posílení hodnoty ochrany a obnovy přírodních ekosystémů, udržitelného využívání zdrojů a zlepšení zdraví lidí.

Centrum rozvine metody hodnocení dopadů politik, foresightu a výzkumu postojů a chování a vybraným orgánům státní správy bude poskytovat expertní podporu při tvorbě politik a strategií na základě výzkumu současných a budoucích dopadů na životní prostředí, ekonomiku a společnost při současném zahrnutí postojů a chování veřejnosti do procesu tvorby politik.

Pro více informací navštivte stránky projektu SEEPIA.