Ukázat všechny blogové příspěvky

FSV UK se zúčastnila popularizační akce Noc vědců 2024

Poslední zářijový pátek se na vědeckých a vzdělávacích institucích konala již tradiční a populární akce Noc vědců. Letošní rok se nesl v duchu tématu Proměna. Univerzita Karlova otevřela u této příležitosti v Praze a Hradci Králové pět svých budov. Fakulta sociálních věd UK se zapojila se dvěma přednáškami, které se konaly v budově Filozofické fakulty UK, v níž probíhal ve večerních hodinách hlavní program. Veřejnost mohla navštívit přednášky nejen ze společenskovědních, ale také humanitních, přírodních i lékařských oborů.

Nejprve se se svou interaktivní přednáškou s názvem Fantastické finance a kde je najít představil prof. Petr Janský z Institutu ekonomických studií FSV UK, který se ve svém výzkumu věnuje veřejným financím, daním a nerovnosti. Příchozím přiblížil fungování státního rozpočtu – hovořil o růstu jeho základních složek nebo o struktuře nárůstu jeho výdajů mezi roky 2019 a 2024. V průběhu celé přednášky publikum interaktivně zapojoval. Posluchači mohli například prostřednictvím webové aplikace hlasovat, do jakých oblastí by dle svého názoru rozdělili veřejné finance, a následně o svých výsledcích mohli i s prof. Janským diskutovat a porovnat je s reálnou situací.

Dr. Jan Švelch z Institutu komunikačních studií v průběhu pozdějšího večerního programu uvedl přednášku Od produktů ke službám: Proměny v komodifikaci počítačových her a ve vztazích mezi hráči a vývojáři. Hovořil o třech oblastech týkajících se současného vývoje počítačových her – o jejich komodifikaci, o sledování hráčů a o jejich možnostech. Například vysvětloval, jakým způsobem nyní probíhá monetizace her a jak se vývojářské firmy snaží získat více zisku od svých zákazníků tím, že uzamykají obsah. I u dr. Švelcha na konci proběhla diskuze s příchozími, a to zejména ohledně toho, jak jsou hráči objektem sledování a datové monetizace.

Reportáž o celé akci, na kterou v letošním roce dorazilo 6 500 návštěvníků, si můžete přečíst v univerzitním magazínu UK Forum.

Sdílejte příspěvek s ostatními

Kristýna Pružinová