Under Pressure: krize, emoce a politické transformace kolem změny klimatu

Poskytovatel Grantová agentura ČR
Program Standardní projekty
Kód projektu 22-00800S
Účastníci Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy (koordinátor), Metropolitní univerzita Praha, o.p.s.

Tento interdisciplinární projekt analyzuje klimatickou změnu skrze její schopnost transformovat politickou praxi, její aktéry a podmínky společenské soudržnosti. Argumentuje, že klimatická změna je příkladem ‘krize‘ – náhlé a radikální transformace společnosti a jejich hodnot – jež zásadně proměňuje politickou praxi a její aktéry. Projekt změny nehodnotí ale ptá se po povaze těchto změn a vlivu na utváření politik, a to na úrovni mezinárodní, lokální a na úrovni občanské společnosti. Na těchto úrovních analyzuje vliv krize na artikulaci a legitimizaci politik, a na proměny narativů základních společenských hodnot. Teoreticky přitom vychází z nedávného ‚emotivního obratu‘ v politologii a sociologii, který poukazuje na nutnost analyzovat roli emocí v legitimizaci politik. Vedle standardních sociálně-vědních metod projekt využívá i řadu inovativních metod včetně automatizované analýzy textu a citizen-expert panelů.

Více informací o tomto projektu naleznete na IS VaVaI.

Hlavní řešitel
prof. PhDr. Ing. Ondřej Císař, Ph.D.
+420 778 465 054 +420 267 224 234
ondrej.cisar@fsv.cuni.cz