Neo-authoritarianisms in Europe and the liberal democratic response (AUTHLIB)

Program Horizon Europe
Účastníci Central European University (koordinátor), Fondation Nationale des Sciences Politiques, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, Scuola Normale Superiore, Uniwersytet SWPS, The Transatlantic Foundation, Universität Wien, University of Oxford
Hlavní řešitel prof. Zsolt Enyedi

Demokracie jsou stále zranitelnější, a to tím, jak ideologičtí odpůrci získávají na síle. Abychom však mohli demokracii posílit a stabilizovat, musíme pochopit výzvy, kterým čelí. Projekt AUTHLIB financovaný EU bude zkoumat různé neo-autoritářské, neliberální ideologie v Evropě, zejména v Polsku, Maďarsku, Česku, Francii, Itálii, Rakousku a Spojeném království. Zaměří se na historické, sociální a psychologické příčiny, organizační zázemí a politické důsledky. Za tímto účelem bude AUTHLIB provádět laboratorní a online průzkumy, přezkoumávat textová data a sociální média a provádět průzkumy mezi odborníky a občany s cílem zmapovat ideologické konfigurace. Výsledky poskytnou tvůrcům politik informace, které potřebují k posílení podpory liberální demokracie.

Pro více informací navštivte stránky projektu AUTHLIB.

doc. Dr. habil. MA PhDr. Petra Guasti, Ph.D.
petra.guasti@fsv.cuni.cz