Intersectional Spaces of Participation: Inclusive, Resilient, Embedded (INSPIRE)

Program Horizon Europe
Účastníci Johann Wolfgang Goethe Universitaet (koordinátor), Fundacion Platoniq, Fakulta sociálních věd Univerzita Karlova, Ipsos NV, Uniwersytet Warszawski, University college Cork - National University of Ireland, Aphleion LTD, Filozofický ústav AV ČR, Instituto de ciencias sociais, Applied research and communication fund, Hun-Ren Arsdalomtudomanyi Kutatokozpont, Prossima democrazia - Laboratori deliberativi APS, Universitat autonoma de Barcelona
Hlavní řešitelka Prof. Dr. Brigitte Geissel

Posílení demokratické a inkluzivní účasti na politických procesech

Procesy participativní a deliberativní demokracie jsou chváleny za to, že řeší politickou nedůvěru a polarizaci prohlubováním zapojení veřejnosti, ale často jsou kritizovány za to, že nezapojují znevýhodněné skupiny. Projekt INSPIRE financovaný EU usiluje o podporu rovnosti prostřednictvím inkluzivních a pevných participativních prostředí, které se zaměřují na potřeby marginalizovaných skupin a jsou v souladu s institucemi, které vytvářejí politiku. Výzkumníci vyzdvihnou socioekonomické faktory ovlivňující účast a využijí kreativní metody k navržení inkluzivního prostředí s účastníky. Teorie asambláže bude rovněž využita k pochopení komplexnosti participativních praktik na místní, národní a nadnárodní úrovni.

doc. Dr. habil. MA PhDr. Petra Guasti, Ph.D.
petra.guasti@fsv.cuni.cz