Česká diaspora – multidimenzionální vztahy a podmíněnost Česka a cílových zemí

Poskytovatel Grantová agentura ČR
Program Standardní projekty
Kód projektu 22-08304S
Účastníci projektu Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (koordinátor), Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy
Hlavní řešitelka RNDr. Eva Janská Ph.D.

Navrhovaný projekt má významné teoretické a praktické uplatnění: z teoretického a metodologického hlediska zkoumá vztah konceptů (české) diaspory vs. transnacionalismus a jaké klíčové faktory mohou vysvětlit vztahy migrantů/krajanů k mateřské zemi. Z aplikovaného hlediska bude formulována možnost rozvíjet nové politiky vůči Čechům v zahraničí a vztahy mezi Čechy v zahraničí a Českou republikou. Kromě toho mají nová data a navazující výzkum potenciál posunout naše teoretické chápání vztahu mezi transnacionalismem, fází migrace a integrací s ohledem na prostorové rozložení a typy členů diaspory. Tyto informace dosud chyběly.

Více informací o tomto projektu naleznete na IS VaVaI.

Odpovědný řešitel na FSV
doc. PhDr. Zdeněk Uherek, CSc.
zdenek.uherek@fsv.cuni.cz