Ways of imagining in children’s lives with information texts (WONDRE)
Poskytovatel | European Research Council Executive Agency (ERCEA) |
Program | HORIZON ERC Grants |
Kód projektu | 101114939 |
Účastníci | Fakulta sociálních věd Univerzita Karlova |
Co to vlastně znamená, když nás nějaká informace doopravdy zaujme? A jak takový moment zakoušejí děti? Projekt WONDRE, v jehož centru bude stát prožívání dětí ve věku 9 – 11 let, se zaměří na současný rozmach dětské obrázkové nonfikce. Co tyto informační texty dětem přinášejí ve smyslu prožitku a jak sytí jejich imaginaci? Jak posouvají jejich vnímání smyslové reality i sebe sama? A jak mohou zapadat do jejich ostatního života s informacemi o skutečném světě? Naše představy o čtenářství se tradičně pojí s beletrií, vzdělávání se pak spojuje především s učebnicovými texty. Málokteré dítě těmto dvěma typům četby vysloveně holduje. Většina dětí ale zná pocit okamžitého zaujetí fakty, často i poměrně specializovanými. Zatímco v souvislosti s beletrií se běžně mluví o emocích, představách apod., prožitky informačních textů dosud neznáme a neumíme pojmenovat. Můj projekt, situovaný na pomezí humanitních a společenských věd, bude na tyto prožitky cílit. Pomocí kvalitativních a kvalitativně-kvantitativních postupů navíc propojí perspektivu dětí s pohledem tvůrců knih, rodičů a dalších dospělých. Ve spolupráci s mezioborovým týmem tak zhodnotíme a rozšíříme kreativní výzkumné metody vyvinuté v mém dosavadním výzkumu dětského prožívání beletrie. Ten mj. ukázal, jak moc je dětské chápání toho, kdo je to vůbec čtenář, zúžené právě na beletrii. Naznačil ale, že nonfikce může stimulovat imaginaci podobně silně jako beletrie, avšak že se s ní pojí zcela odlišné formy čtení a jiné přidružené aktivity. Důležitým výstupem projektu bude obrázková knížka o dětském čtení vytvořená ve spolupráci mladých umělců a dětí samotných, která dospělé čtenáře poučí o různorodosti a zároveň křehkosti čtenářství v citlivém věku prvního stupně základní školy.
Projektový tým FSV UK (5)
Mgr. Anežka Kuzmičová, Ph.D.
Hlavní řešitelkaMgr. Markéta Supa, M.A., Ph.D.
Členka týmuSarah Caré
Členka týmuMgr. Terry Klaban
Člen týmuMgr. Karolína Šimková
Členka týmuSouvisející události
2nd International Children and Youth Perspectives Conference
Sdílejte událost s ostatními
Související projekty
Centrum pro transdisciplinární výzkum násilí, traumatu a spravedlnosti (VITRI)
Centrum pro transdisciplinární výzkum násilí, traumatu a spravedlnosti představuje centrum pro studium kolektivního násilí, rekonciliace a tranzitivní spravedlnosti na Univerzitě Karlově.VITRI usiluje o to iniciovat spolupráci mezi různými disciplínami a…
Pražské centrum pro výzkum míru
Předložený mezifakultní projekt navrhuje založení nového interdisciplinárního centra pro výzkum míru a konfliktů v mezinárodní politice. Podílí se na něm akademici z oblasti mezinárodních vztahů, bezpečnostních studií, historie, mezinárodního práva,…
Centrum pro pokročilá ekonomická studia
Cílem projektu je udržet vysokou kvalitu základního výzkumu v oblasti ekonomie na UK a spolupráci mezi pracovišti, které se na UK ekonomickým výzkumem zabývají: CERGE a IES FSV. Finanční podpora…